Information från valberedningen

Var med att skapa en bra och trivsam bostadsrättsförening

 

Varje år brukar vi i valberedningen ha ett informationsmöte med fika för att berätta mer om föreningens valberednings- och/eller styrelsearbete. På grund av COVID-19 så kommer vi dock inte att ha något möte i år. Du som är intresserad av valberednings- och/eller styrelsearbete kan självklart kontakta oss ändå för mer information. Du måste vara medlem i bostadsrättsföreningen för att delta i arbetena.

 

Nedan följer en kort information av de respektive arbetena:

 

Valberedningen

Valberedningen jobbar med frågor som rör styrelsens sammansättning samt bevakar pågående styrelsearbete. Består av 4 medlemmar som träffas ½-1 timme vid behov. På våren då vi intervjuar kandidater för att sedan nominera dem till årsstämman är mötena lite längre.

 

Styrelsen

Består av 8 ledamöter och 4 suppleanter som träffas 3-4 timmar en gång i månaden. Några timmar i veckan tillkommer för kommunikation samt information kring bostadsrättsfrågor. Styrelse arbetar med områdena; byggteknik, förvaltning, ekonomi, lokaler och trivsel.

 

Vänliga hälsningar

 

Valberedningen, Bostadsrättsföreningen Brinckan-Lehusen.

 

Stefan Rosengren 0768-80 08 85

Åsa Göransson 0739-64 03 01

Christel Antoft-Granwald 0736-82 92 87

Anna Hedsäter 070-975 50 94

 

Glöm inte att registrera dig på hemsidan och få föreningens information som e-post.

 

E-post: styrelsen@brinckanlehusen.se

E-post: valberedningen@brinckanlehusen.se

Webbplats: www.brinckanlehusen.se