Städning och rensning i cykel- och barnvagnsrum!

 

Nu är det dags för vårstädning av föreningens cykel- och barnvagnsrum, och rensning för att ge plats åt cyklar och barnvagnar som används.

 

I cykelrummet får endast cyklar förvaras och i barnvagnsrummen får barnvagnar, barncyklar, pulkor och snowracers förvaras. Alla cyklar, barnvagnar och övrigt skall vara i brukbart skick, annars skall de förvaras i boendes egna källarförråd.

 

Allt annat kommer att forslas bort.

 

Märk upp familjens cyklar och barnvagnar, m.m. med de röda buntbanden ni fått i brevinkastet.

Behöver du fler röda buntband – finns dessa vid tvättstugornas bokningstavlor i tillfälliga plastfickor.

 

OBSERVERA

Förra årets märklappar gäller inte!

Omärkta cyklar, barnvagnar, pulkor etcetera kommer att forslas bort fr.o.m. den 25 maj.

 

Viktigt!

Omärkta föremål som anses av boende vara av värde kan återfås mot beskrivning vid ett senare tillfälle. Tillfället och plats kommer att meddelas på föreningens hemsida inom 3 månader efter rensningen den 25/5.

 

Gunnar Dahlstrand

Teknisk förvaltare hos Borg&Merio.