Hur ska vi ta hand om våra gemensamma lokaler? Inbjudan till möte!

 

I föreningens finns, som bekant, två bastur, gymnastiksal, bytesrum, bibliotek, pingisrum, gym och hobbyrum.

Dessutom finns Lehusgården, med lekplats och grill samt takterasserna på Brinckansidans fyra hus.

 

Inom styrelsen ansvarar en ”gemensamhetsgrupp”, Nenad, Anna och Gunilla, för lokaler och utemiljö men för det praktiska är det några medlemmar som har tagit på sig ett ansvar som ”lokalansvariga” för de olika lokalerna.

Observera: för städning ansvarar de som använder lokalerna, med Vita Fläcken som backup. Som lokalansvarig håller man i första hand ett ”vakande öga” över lokalerna och håller kontakt med medlemmarna och styrelsen.

 

Vi tror det finns fler i vår förening, förutom de som redan är engagerade, som vill vara med och bidra för att göra vår närmiljö så trevlig som möjlig och även hjälpa till att ta hand om våra olika lokaler.

 

Vi inbjuder därför alla intresserade till ett möte kring ”hur ska vi ta hand om våra gemensamma lokaler och utemiljön?”:

 

Onsdagen 6 februari, klockan 19.00 – 20.30

 

 

Kalaskulan, Fatburs Kvarngata 13, med ingång från baksidan av 17-19

 

 

Hjärtligt välkomna!

Anna Rogalska Hedlund, Nenad Jaksic och Gunilla Sellerstam/styrelsens gemensamhetsgrupp

Comments are closed.