… och de nominerade är …

Nu är det snart dags för årsstämma! Om allt har funkat har du fått en laddning dokument i ditt brevinkast, nämligen:

– Kallelse, med dagordning

– Förvaltningsberättelse och Årsredovisning

– Motioner

– Blankett för fullmakt

– Förslag till nya stadgar

Men vad du inte fått är styrelsens nominering av valberedare … men den kommer här. De nominerade är:

– Stefan Rosengren, sammankallande

– Christel Antoft Granwald

– Åsa Göransson.

Mao, tre veteraner som, efter 7 år som beredare, känner föreningens medlemmar ”utan och innan”.

I samma laddning av stämmodokument ligger också en blankett för ”registrering för föreningsinformation som e-post”. Jamen, jag är ju redan registrerad, kanske Någon tänker. Helt rätt, dvs om du fått den här informationen som e-post. Men till sommaren måste vi slänga vårt register för ”medlemsinformation som e-post” i en digital papperskorg och bygga upp ett helt nytt register, nu endast för boende i föreningen.

Jaha, tänker nog En och Annan, det är det här med att vi måste följa det nya regelverket GDPR, som är till för att skydda vår personliga integritet. Alla som tänker så tänker rätt. Så fyll i blanketten och lägg den i föreningens brevlåda en halv trappa upp i 25:an.

väl mött den 15:e!

Jan Lindelöf/Styrelsen

Comments are closed.